KENYA’DA  KROS

ANTRENMANI

 

Mike  KOSGEİ,*Watter  ABMAYR**                                     Çeviren  Nurullah CANDAN

*     Kenya Ulusal Kros Takımı Baş Antrenörü ve Meneceri

**   1978-83 yıllarında Kenya AAF Teknik Danışmanı

 

Nev Studies in ATHLETİCS  Aralık 1988 sayısından  alınmıştır.

 

 “Kenyalı  kros  koşucularının  başarıları   1970  yılından  beri   artarak  sürmüştür. Aşağıdaki

metinde yazarlar, Auckland’daki dünya  kros  şampiyonası Öncesinde Kenyalı  atletlerin antrenman programını  açıklamakta ve Kenya  Kros  Takımının  Şampiyona  öncesindeki  haftalık hazırlığını göstermektedirler.”

 

            Kenyalı  mesafe  koşucularının  pistlerdeki  yetenekleri  1960 yılından  beri tüm Dünya’da  bilinmektedir. Buna  karşılık  Kros  koşularında ilk temasları 1970’te olmuştur.  Jonh Ngeno,Mike Musyoki ve Henry  Rono  gibi  atletler Kenya’nın  kır koşularındaki A.B.D.şampiyonasını kazanmışlardır. Kenyalı  atletler Dünya  Kros şampiyonalarında ilk kez  1980’de görüldü ve takım  halinde  üçüncü oldu. Daha sonraki  üç yılda  ise bir kez  daha üçüncü  ve  iki  kez de  takım  dördüncülüğü  kazandı. 1985  yılında  takım ikinciliğine yükselen  Kenya  bir sonraki  yıl John Ngugi liderliğinde Neuchatel-İsviçre’deki Dünya  Şampiyonası’nda hem  ferdi, hem de takım birinciliklerini  kazandı.O zamandan Beri  Kenyalı erkek atletler  krosta  sürekli ilerlemişlerdir. 1988’de Auckland’da eşi Görülmemiş bir sonuç elde ederek, Ngugi  ile birinciliği  3.kez  kazanırken Kenyalı 6 Atletin hepsi  ilk yedi içinde yer almayı başarmışlardır.Bunlara ek  olarak genç erkek Takımı da  güçlü  ve düzenli  görünümleri ile  gelecek  için  hazırlanmış yetenek olduklarını belli etmişlerdir.

Kros  Kenya’da  popüler  bir  spor  olduğundan  bu  yana   Kenyalı atletleri büyük başarıları sürpriz olarak  görülmemektedir.İyi  kalite pist  isteyen,pist koşularına  karşılık hemen her  yerde yapılabilen  kros  koşuları  Kenya  için  daha  kolay  olmaktadır. Kenya’da okullarda  düzenli  olarak,okul içi,okullar arası  il  içi bölgesel  ve ulusal kros yarışmaları  düzenlenmektedir.

               Bu program hem bölgesel hem de ulusal atletizm örgütlerince yönlendirilmekte ve iyi  organize  edilmiş, ulusal  yarışma  programı  aynı  zamanda basit  fakat  etkili bir antrenman   programını  da  kapsamalıdır. desteklemektedir.Ayrıca iyi bir yetenek takımı ve seçme sistemidir.

 

 

 

            Geniş  açıklamadan kaçınmak için, joging, fartlek, streching sözcükleri okunduğu gibi yazılmıştır(Ç.N.)

Circuit Serileri: Extensiv ve intensiv iki farklı şiddet düzeyinde uygulanabilir Extensiv :60-80sn yük 20-25 sn ara /İntensiv :40-50 sn yük. 20-30 sn ara. Her seri ayrı ayrı uygulanmalı ve birbirine karıştırmamalıdır.I.seri hazırlık sezonunda II.seri ise yarışma sezonunda kullanılır. Bir çalışmada 2-4 seri 2-dk.ara ile uygulanılır.

Kenya A.A.Federasyonu  Antrenör ve öğretmenlere, genç atletler uygulayacakları antrenmanlar için antrenman danışmanlığı yaparak yardımcı olur. Normal olarak hazırlık antrenmanı ekimde başlar.Sezonun ilk yarısı aralıktadır. Kasım başından mart ayına kadar tipik antrenman dönemi Tablo 1’de görülmektedir.

10-12 Haftalık bir hazırlık antrenmanı sonunda haftada 60 km.’den 100 km.’ye çıkılır. Ocak ayı başında seçilen iyi koşucular 3-4 haftalık antrenman kampında toplanırlar.Kampta antrenmanlar daha yoğundur. Total yük haftada 150 km. ya da biraz daha çok olabilir. Bu kamplar atletleri çalıştırıcıları ya da kulüplerince organize edilir. Bunun yanında,bir önceki yılın en başarılı koşucularıyla erken sezonda başarılı koşan atletlerin katıldığı ulusal antrenman kampları da vardır.

Şubat ayı ortalarında yer alan Askeri Güçler Şampiyonası’ndan sonra koşucular 1-2 hafta süren Ulusal Şampiyonaya Hazırlık çalışması için tekrar kampa dönerler. Ulusal Şampiyonada seçilen iyi 12 koşucu Dünya Şampiyonası için belirlenir ve yüksek irtifa kampına alınır.1983’te Gateshead’deki Dünya Şampiyonası öncesi yapılan 2 haftalık kampın antrenman programı tablo 2’de görülmektedir.

  

 

 

 

 

 

        Atletler 1983 yılından beri aynı temel antrenman önerileri ve programları ile hazırlanmakta ve geliştirilmektedirler.Buradaki programlar ulusal sporcular içindir. Ancak yeni keşfedilen ve genç koşuculara total yükün %15-20 oranında azaltılarak  ve bireysel  olarak uygun şiddetle uygulamaları önerilir.Kenya A.A.F. Antrenör ofisi kendisine bağlı antrenörlerin sorularını yanıtlayan ve onlara yol gösteren bir çalışma içindedir.

          Hazırlık döneminde koşucular günde iki kez koşarlar,antrenmanlar süreklilik gösterir ara verilmez. Atletler 6-8 hafta hazırlık yapmadan ilk yarışa girmezler. Yarışma öncesi ve sonrası,günler için tam dinlenme yerine yavaş koşu önerilir. Buna karşın atlet yoğun bir çalışma sonrası yorgunluk duyuyorsa 1 gün dinlendirilir, bu yaygın olarak Pazar gününe rast gelir.Kamptaki atletler yerine göre günde üç antrenman yaparlar. Koşular genellikle paklarda ve ormanlarda sert değil yumuşak zeminde gürültü ve pis havadan uzak yerde yapılır.

 

 


 

 

                                                       Tablo 2-b 13-20 Mart

Gün                                        Antrenman Malzemasi                                              Toplam

                                

PAZAR                                  Tam dinlenme     

                                             

                                 K.Ön:     6.15                                                                              15 km.

PAZARTESİ                          10-15km.  koşu (orta hız)

                                 Sa:         10.30            

                                               20.dk. ısınma,cimn.alıştırma

                                               30.dk.kondisyon alş.(karın,sırt,

                                               Sıçrama-yelekle)

                                 Ös:         16.00- 8 km. fartlek                                                         8 km

                              K.Ön: 6-8 km. rahat koşu                                                               8.km

SALI                       Ös:         15.30                                                                             15 km.

                                              15 dk.ısınma,oynaklık alş.

                                              3*5000 m.(15.00-15.15 dk)

                                              Pistte.sadece 1-2 dk.ara ile

                                K.Ön:     6.15                                                                                20 km.

ÇARŞAMBA                         18-20 km. yavaş koşu

                                 Sa:        10.30                                                                                 9 km

                                              8-10 km.”takip koşusu”

                                              Akşam Londra’ya uçuş.

 

PERŞEMBE             Sa:        Londraya varış /Gateshead’e aktarma

                                Ös:        15.30                                                                               8 km.

                                             30-35 dk.yavaş joging

                                             15-20 dk.oynaklık alş.

 

  

CUMA                    Sa:         9.30 –IAAF

                      

CUMARTESİ         Sa:         10.00

                                             10-12 km. yavaş oynaklık alş.                                        11 km.

Takip koşusu:Yarış hizasında grubun yavaş koşucuları

                        Tarafından götürülen  10-15 km’lık grup koşusu

 

Cimnastik alıştırmaları antrenmanlardan önce ve sonra yapılır. Ayrıca günlük koşu ve jimnastik programına ek olarak Resim1 ve 2’de görülen circut serilerini yaparlar.

            Kenya Ulusal Kros Takımı Dünya Şampiyonası’nın yapılacağı yere yaklaşır 4-5 gün önce hareket eder. Bununla yüksek irtifa antrenmanının etkisinin yitirilmemesi amaçlanır.

 

 

Yayına Hazırlayan : Feyzullah Ethem ÖZTÜRK